کاربری
کاربر گرامی به انجمن های دوران اژدها خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
عنوان فعالیت نام فعالیت تاریخ ارائه لینک تاپیک توضیحات
ترجمه - تیم C کتاب رومنس گناه ستارگانمان 93/06/17 ارائه فصولِ کتاب گناه ستارگانمان کتاب کامل ارائه شد!
ترجمه - تیم C کتاب حماسه ی نیزه ی اژدها - شفق پاییزی 93/09/18 ارائه ی فصول شفق پاییزی فصل دهم از بخش دوم ارائه شد ...
ترجمه - تیم C حماسه شاه کش/جلد اول/ فصل 46 93/10/14 ارائه فصول حماسه ای به نام شاه کش فصل بعدی به زودی ارائه می گردد.
ترجمه کمیک آواتار - آخرین بادافزار - رخنه (بخش نخست) 93/06/08 ارائه ی کمیک آواتار- آخرین بادافزار (رخنه بخش نخست) به طور کامل ارائه شد!
فراخوان همکاری شاه کش و مه زاد ترجمه، بازبینی و ویراست 93/05/30 همکاری در زمینه های ویراست و ترجمه (شاه کش، مه زاد) هم اکنون می تونید اقدام کنید ...
تغییر رنگ باکس :
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
Like Tree1لایک
 • 1 ارسال کننده : jb.nassim

موضوع: استان همدان

 1. #1

  استاتوس کاربر
  ﺁﺩﻡ ﺁﺭﺯﻭ ﺑﻪ ﺁﺭﺯﻭ ﺭﻭﯾﺎ ﺑﻪ ﺭﻭﯾـﺎ ﭘﯿﺮ ﻣﯿﺸﻮﺩ، ﻧﻪ ﺛﺎﻧﯿﻪ ﺑﻪ ﺛـﺎﻧﯿﻪ ﻧﻪ ﺳﺎﻝ ﺑﻪ ﺳـﺎﻝ…!
  تاریخ عضویت
  شهریور ۱۳۹۱
  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  نام واقعی
  نسیم
  محل سکونت
  تو دنیای خودم....
  کتاب های مورد علاقه
  عطش- گرگ و میش - هری-آکادمی- وراثت- کارآموز رنجر....
  نویسنده های مورد علاقه
  کلا نویسنده کتابای محبوبمو دوست میدارم
  سبک محبوبم
  فانتزی
  علاقه مندی ها
  آقا علاقه کیلویی چند....
  حالت من
  Mashghool
  نوشته ها
  720
  امتیاز
  13,593
  حال کردم !
  4,480
  مورد پسند : 2,839 بار در 676 پست
  نوشته های وبلاگ
  373

  استان همدان

  نتايج مطالعه ها وكاوش هاي تپه گيان نهاوند نشان مي دهد كه مردمان ساكن در استان همدان در ۶ هزار سال پيش از میلاد، از فرهنگ و تمدن پيش رفته اي برخوردار بوده اند. بر اساس كاوش های صورت گرفته بر روي تپه هاي باستاني نقاط مختلف استان نشان دهنده گسترش تمدن هاي پيش از تاريخ در نقاط مختلف واستمرار آنها طي چندين هزارسال است. قديمي ترين متون سنگ نوشته آشوري، همدان را تحت عنوان «آكسيا» یعنی «شهر كاسيان» نام مي برد و اين امر نشان مي دهد كه پيشينه شهرنشینی در مركز استان حداقل به هزاره سوم قبل از ميلاد باز مي گردد. وجود ثروت ونعمت های طبيعي ناشي از فعاليت هاي اقتصادي وكشاورزي اقوام ساكن در منطقه غرب ايران ازجمله اقوام مستقر در اطراف رشته كوه الوند یعنی استان همدان چنان بود كه در نيمه دوم هزاره دوم تا اواخر نيمه اول هزاره اول قبل از ميلاد براي مدت نزدیک به هزار سال اين منطقه، همواره مورد هجوم وچپاول لشگريان دو.لت آشور قرار مي گرفت. همچنين انجام حفاري هاي باستان شناسي در «تپه هاي گودين» و «سگاوي» نزديك كنگاور و نيز نوشيجان ملاير گوشه هايي از فرهنگ وتمدن اقوام ماد را در اين زمان بر ما آشكار ساخته است كه از جمله آنها مي توان به نخستين نمونه هاي خط و نگارش واشكال اوليه سكه ونخستين مظاهر فرهنگ ديني ومعماري ايراني اشاره کرد. هردوت مورخ يوناني آورده است: « مادها در اواخر قرن هشتم ق.م به رهبري شخصي به نام دياكو توانستند به تشكل سياسي و نظا.مي دست يافته ونخستين دو.لت مقتدر فلات ايران را پايه گذاري كنند. دياكو شهر همدان را به پايتختي برگزيد و به دستور او استحكامات عظيمي شامل هفت حصار تو در تو كه هركدام به رنگي خاص مزين شده بود ساخته شد. دو حصار مركزي يكي با الواح سيمين وديگري با الواح زرين پوشانيده شد و كاخ ها وخزاين درون حصار مركزي برپا گرديد ومردم پيرامون اين حصار ها ي هفتگانه منازل خود را برپا داشتند. البته به عقیده اكثر محققين علوم تاريخ وباستان شناسي، تپه هگمتانه همدان برجا مانده همين استحكامات است. به هر حال مادها انتقام چندين سده قتل وكشتار وغارت مردم غرب ايران را با فتح آشور پايتخت آشوريان وسرنگون ساختن اين دو.لت گرفتند. شهر همدان طي ۱۵۰ سال حكومت مادها، از نعمت وآباداني فراواني برخوردار بود وبعداز انقراض آن ها هر چند دو.لت مرکزی، قدرت خود را از دست داد ولي به عنوان يكي از سه پايتخت هخامنشيان مورد توجه خاص بود. هر چند در كتب تاریخی همواره هگمتانه به عنوان پایتخت مادها معرفی شده است اما جدیدترین لایه نگاری در این تپه باستانی ثابت كرد شهر هگمتانه در دوره اشكانیان مورد استفاده بوده و به احتمال زیاد در همان دوره یا زمانی نزدیك به آن ساخته شده است.
  با روی کار آمدن هخامنشیان؛ کوروش، پادشاه سرزمین انشان یا انزان، در حدود شوش از نواحی ایلام جنوبی كه قلمرو او و پدرانش در آن ایام تابع حكومت پادشاهان خاندان دیااكو محسوب می شد، با شورش بر ضد «آستیاگ» و پیروزی بر او، هگمتانه ـ اكباتان، همدان ـ را گرفت. کوروش، خزاین و ذخایر تختگاه ماد را هم بر اساس روایت یك كتیبه بابلی، به انشان برد و سرانجام به فرمانروایی طوایف ماد در ایران خاتمه داد. غلبه سریع او بر قلمرو ماد كه بلافاصله بعد از سقوط همدان تحت تسلط او در آمد، در نزد پادشاهان عصر موجب دلنگرانی شد. كوروش برای مقابله با اتحادیه ای كه با شركت لیدیه، بابل و مصر بر ضد او در حال شكل گرفتن بود، خود را ناچار به درگیری با آنها یافت.با حمله اسکندر مقدونی در سال ۳۳۰ ق.م شهر همدان ويران شد، ولي به دليل موقعيت استراتژيك آن تبديل به مقر نظا.مي او شد.
  بر اساس كتاب های یونانی، هگمتانه به عنوان پایتخت مادها، هخامنشیان، سلوكیان، اشكانیان و ساسانیان محسوب می شد، با این حال تردیدهای بسیاری درباره دوره تاریخی این شهر باستانی وجود دارد. آثار به دست آمده از تپه هگمتانه که شامل تعدادی سفال با کاربرد خانگی متعلق به دوره اشکانی و سکه های مفرغی است، نشان می دهد شهر هگمتانه در دوره اشكانیان مورد استفاده قرار می گرفت.
  در اواخر دوره سلوكي شهر همدان محل تلاقي وبرخورد متعدد آنان با اشكانيان بود تا اينكه سرانجام در سال ۱۵۵ ق.م، مهرداد اشكاني اين شهر را متصرف گرديد. از دوره اشكاني و سلوكي، مجسمه شير سنگي و بقاياي يك گورستان در شهر همدان وآثار مختصري از «معبد لائوديسه» در شهر نهاوند برجاي مانده است. همدان يكي از آخرين پايگاه هاي مقاومت پارتي ها در برابر حكومت تازه نفس ساساني بود . از «آرتا باز» پسر «اردوان پنجم» كه پس از مرگ پدرش درنبرد باسپاهيان اردشير بابكان، رهبري مبارزها را که به مدت سه سال ـ یعنی تا ۲۳۰ ميلادي ـ طول کشید، بر عهده داشت، سكه هاي يك درهمي كه محل ضرب آن همدان در سال ۲۲۷ ميلادي است، برجای مانده است.
  همچنين در دوره ساساني همدان يكي از ضرابخانه هاي اين حكومت بوده است وسكه هاي متعددي از اين دوره در اين شهر كشف شده است. در يك كتابچه به زبان پهلوي بنام شهرها كه در زمان قباد ـ ۵۰۰ ميلادي ـ نوشته شده بناي همدان به يزد گرد اول نسبت داده شده كه اين امر نشان دهنده انجام اقدامات عمراني مهمي در اين زمان در شهر مزبور است.
  همزمان با حمله مسلمانان به ایران، فتح همدان در سال ۶۴۵ ميلادي، چنان از اهمیت بالایی برخوردار بود که اعراب فتح آن را پس از فتح نهاوند، بزرگترين پيروزي خود بر ساسانيان شمرده اند. در منابع تاریخی، پس از وقوع جنگ نهاوند وغلبه مسلمانان، حاكم ايراني شهر همدان با اعراب قرارداد صلح منعقد کرد ولي اين معاهده دوامي نيافت وشهر در سال ۲۶ هجري به دست مسلمانان افتاد وبه تدريج بعضي از طوايف عرب در آن ساكن شدند و بنی سلمه، رياست شهر را بر عهده گرفت.
  از اواسط قرن سوم اداره شهر به عهده سادات علوي كوچيده به آنجا قرارگرفت كه به عنوان علويان وسپس با نام علاء الدوله هاي همدان مدت ۴ قرن اين مقام را به صورت مورثي در دست داشتند.
  نوشته های تاريخي دوره اسلامي؛ از اين شهر با عنوان همدان ياد كرده اند وآن را قدیمی ترين شهر جبال ذكر كرده و قدمت آن را به عصر اسطوره اي ايران رسانيده اند. ابوعلي كاتب همداني، مورخ قرن سوم وچهارم هجري در خصوص شهر همدان آورده كه: « همدان شهري بزرگ وقديمي بوده اما به وقت اسلام از اين شهر تنها «سپيد دژ» باقي مانده بود وبعضي خانه ها درحوالي آن واعراب آن را «قصر ابيض» مي خواندند سپس آن را ديواري ساختند وچهار دروازه وبه مدتي نزديك آن را باطل گردانيده وعمارت در افزودند ». در سال ۲۶۰ هجري قمري اين عمارت را نخستين رئيس علوي شهر همدان بناكرده بود.
  در سال ۳۱۹ هجري قمري، مرداويچ زياري موسس آل بويه اولین رییس علوی شهر راکشت وشير سنگي معروف را از دروازه هاي شهر به خاك افكند.
  در سال ۳۴۵ هجري قمري شهر براثر زلزله خسارت فراوان ديد وتشنجات مذهبي نيزدرسال ۳۵۱ هجري قمري جان بسياري از مردم را گرفت. در قرن ۴ و ۵ كشمكش هاي فراواني بين سلسله هاي حسنويه، ديلميان وكاكويه درهمدان كه يكي از مراكز عمده جنگ وستيز ميان آنها بود رخ داد.
  در اواخر قرن پنجم هجری قمری، حکومت شهر به دست خاندان محلی این منطقه یعنی، خاندان آل بويه جبال، افتاد و همدان، پايتخت حکومت آل بویه جبال شد.
  حمله سپاه مغول در سال های ۶۱۸ و ۶۲۲ هجري قمري، بسياري از آبادي ها وشهرهاي استان از جمله همدان را يكسره دستخوش ويراني ساخت عده ی زیادی از اهالي آن در دفاع از شهر در مقابل سپاه مغول جان خود را از دست دادند. اندكي بعد شهركي در حومه شمالي شهر سابق بنام همدان نو گرفت.
  در دوره ايلخانيان اين شهر تا حدودي اهميت سابق را باز يافت ودر زمان وزارت، خواجه رشيدالدين فضل اله همداني در سال ۷۱۸ هـ. ق، شهر همدان مورد توجه خاص بود. بايدوخان مغول در سال ۶۹۵ در آنجا تاج گذاري كرد و برای بازسازی خرابي ها و آباداني آن كوشيد. ولي متاسفانه از آبادانی این شهر زمان کمی گذشته بود که لشكريان تيمور، اين شهر را تصرف و ويران کردند. پس از آن همدان براي مدت حدود ۳۰۰ سال تا حدودی به فرا موشي سپرده شد.
  اما با روی کارآمدن دو.لت صفویه، همدان دوباره از نعمت آباداني بهره مند شد. ايجاد كاروانسراها، مدارس، پل ها در شهر همدان وديگر نقاط استان از جمله در تويسركان بيانگر توجه صفويان به امر آباداني شهرهاست. از بناهاي مهم دوره صفويه مي توان به امامزاده حسين، كاروانسراي تاج آباد، پل كوريجان در روستاي كوريجان، پل جهان آباد در فامنين، مدرسه شيخ عليخان زنگنه، پل و كاروانسراي فرسفج در تويسركان وپل خسرو آباد وآب انبار در اسد آباد اشاره كرد.
  پس از انقراض حکومت صفويه و بروز هرج ومرج در سال ۱۱۳۶ يا ۱۱۳۸ هجري، شهر همدان به تصرف احمد پاشا، والي عثماني در آمد و بر اثر مقاومت مردم در برابر سربازهای عثماني جز شماري اندك از اهالي باقي نماند. ۶ سال بعد از این واقعه، نادر شاه افشار توانست شهر را از مهاجمين باز پس گيرد، ولي در پاييز سال ۱۱۴۴ هجری، برای بار دوم عثماني ها آن جا تصرف کردند. سرانجام در سال ۱۱۴۵ هجری، به موجب پيمان نامه اي ميان ايران وعثماني شهر همدان بطور قطع به ايران واگذار شد.
  دردوره زنديه، همدان در دست اميران خاندان زندیه بود ودر سال ۱۱۹۳ هجری، علي مرادخان، نوه خواهري كريم خان زند، بعد از مرگ وي دم از استقلال زد وهمدان را به عنوان پايتخت خود برگزيد و به نام خود سكه ضرب كرد كه برروي آن ها از همدان باعنوان «بلده طيبه» حک شده است.
  با روی کار آمدن دو.لت قاجاریه در سال ۱۲۰۵ هـ. ق، آغا محمد خان قاجار همدان را تصرف وقتل عام كرد و برج و باروي آن را ويران ساخت. ولي در طول حكومت قاجاريان موقعيت شهر همدان به تدريج تثبيت شد. بازسازي واحداث بازار ومسجد جامع همدان – تويسركان وملاير از يادگارهاي اين دوره مي باشد.
  در جنگ جهاني اول نيز شهر همدان وآبادي ها وشهرهاي ديگر استان به ترتیب به اشغال قواي روس وعثماني وانگليس درآمد وشهر همدان، ستاد سپاهيان آنها بود. در همين زمان، همدان دچار قحطي سختي شد.
  جكسن انگليسي، كه در سال ۱۹۰۳ میلادی، در بازدیدی که از همدان داشت، نوشته است: « شهر از نظر امور اداري به چهار ناحيه و يا محله تقسيم مي شود كه هريك را كدخدايي جداگانه است واين كدخدا در برابر حاكم مسئول است وشغل او عملاً موروثي است. وي مي افزايد كه بيش از ۵۰۰ دكان پر مشتري در بازار همدان وجوددارد ودر جوار اين بازار بيش از ۵۰ كاروانسرا قرار دارد كه در تهيه اشيا و ادوات مورد لزوم گروه بيشماري بازرگانان وزوار كه ازاين شهر مي گذرند در جنب وجوش اند وكارشان سخت پررونق است ،همچنين شصت گرمابه عمومي پر مشتري در اين شهر وجود دارد.»
  در آخر بد نیست اشاره کرد که: به عقیده برخی از محققین؛ بناي همدان به دست نخستين پادشاه ماد یعنی، دياكو صورت نگرفته. چراکه در «كتيبه تيگلات پليسراول»، اسم «همدانا» نوشته شده است. شايد دياكو بر آبادي وجلال آن افزوده و آنجا را مقر حكمراني خود قرار داده است.


  استان همدان محل سکونت اقوام مختلف با فرهنگ ها، آداب و زسوم خاصی است. به طور کلی ساکنین این استان، متشکل از اقوام ترک، لر و لک، فارس ها و کردها هستند.

  • اقوام ترک: در شمال وغرب استان ، به ويژه درشمال وغرب شهرستان همدان ساكن مي باشند.
  • اقوام لر و لك: در شهرستان هاي ملاير، نهاوند وبخش مستقرند.
  • اقوام فارس: بيشتر ساكنان مركز استان را تشكيل مي دهند واز قديمي ترين مردم اين منطقه یعنی از دوران مادها محسوب می شوند.
  • اقوام كرد: درغرب، شمال غرب ودر مجاورت استانهاي كردستان وكرمانشاه سكونت دارند.

  علاوه بر اقوام مذكور، اقلیت هایی از مسيحي ها ويهودي ها نيز در اين استان سكونت دارند. با توجه به وجود اقوام مختلف با فرهنگ ها، آداب وسنن خاص خود، پراكندگي زبان ولهجه نیز در سطح استان به خوبي مشاهده مي شود كه عبارتند از: زبان ترکی، زبان فارسي، زبان لري ولك و زبان كردي.


  منبع: Iran.ir

  کاربر مقابل پست jb.nassim عزیز را پسندیده است:


  ویرایش توسط jb.nassim : سه شنبه ۱۷ دی ۹۲ در ساعت ۰۰:۵۸
  zius این ارسال را لایک کرده است .
  بعضی زخم ها رو
  باید درمان کنی تا بتونی به راهت ادامه بدی
  بعضی زخم ها
  باید باقی بمونه تا هیچوقت راهت رو گم نکنیاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربران تگ شده

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوران اژدها در واقع از يک وبلاگ در سال 1389 کليد خورد . رفته رفته با رشد و توسعه ي برنامه هاي مختلف و ترجمه هاي موفق تر تبديل به يک خانواده ي واقعي شد و دقيقا از همانجا بود که مسئوليت هاي اصلي اش آغاز گرديدند . حال با افتتاح اين انجمن در واقع دوران اژدها يک قدم ديگر به آينده ي روشن و از پيش ترسيم شده اش نزديک شده است . اميدواريم شما هم از هم اکنون با ما باشيد تا در کنار يکديگر اين آينده را تجربه کنيم ...

ارسال پیام به مدیر سایت
بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: